Ścieżka powrotu

Start START

Fotogaleria


Szkoła Podstawowa nr 10 w Suwałkach
Wady postawy

Postawa człowieka jest określana jako układ ciała w pozycji stojącej (z medycznego punktu widzenia). Wyróżniamy postawę zwykłą (swobodną) oraz postawę baczną – poprawioną poprzez napięcie różnych grup mięśni. Pierwsza – zależy od czynników genetycznych, wieku, rasy, płci, warunków środowiska, ogólnego stanu człowieka. Zagrożenia dla nieprawidłowej postawy to głównie wiek 6-7 lat i 12-16 lat – wtedy to następuje przyspieszenie prędkości wzrastania. W tym czasie rozwój układu mięśniowego „nie nadąża” za szybkim wzrostem kości. Dzieci w tym wieku bardzo często przyjmują nieprawidłową postawę, co sprzyja kształtowaniu wad postawy. Należy wspomnieć, że nieprawidłowości te nie są tylko brakiem kosmetycznym, ale w przyszłości poważnie mogą oddziaływać na zdrowie człowieka.
Powikłania: powstanie garba, upośledzenie sprawności i wydolności organizmu, częste zapalenia płuc i oskrzeli, nieprawidłowa praca serca, trudności w oddychaniu, zespoły bólowe kręgosłupa. Konieczne jest więc gromadzenie badań przesiewowych, wykonywanych przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania.

Aby profilaktyka była skuteczna, należy ją oprzeć na wspólnym realizowaniu działań ( rodzice, pracownicy oświaty, pracownicy ochrony zdrowia).

 

U uczniów wykonuje się badania wzrostu ciała, dostosowuje się odpowiednią wysokość ławki i krzesła. Dzieci nie powinny nosić zbyt ciężkich plecaków, część rzeczy można zostawiać w szkole, a niepotrzebne w danym dniu książki i zeszyty regularnie wypakowywać w domu.

Serdecznie prosimy rodziców, aby przypominali dzieciom o siadaniu w zaleconych krzesełkach, przy określonych ławkach szkolnych, o rozpakowywaniu tornistra na bieżąco. Podstawą w leczeniu i zapobieganiu wadom postawy są również ćwiczenia ruchowe.

 

 Pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania Natalia Wiktorzak.

 
Życzenia Świąteczne
 
Jasełka w naszej szkole
alt
alt20 grudnia w naszej szkole odbyły się szkolne Jasełka. Zapraszamy do obejrzenia relacji i życzymy wszystkim zdrowych, pogodnych i wesołych świąt Bożego Narodzenia.
 
Konkurs recytatorski
altalt
W Bibliotece Publicznej im. Marii  Konopnickiej odbył się XIX Miejski Konkurs Recytatorski Poezji Adama Mickiewicza „Młodości! ty nad poziomy wylatuj…” Ma na celu propagowanie twórczości naszego wieszcza i promowanie młodych talentów recytatorskich. Uczennica klasy VIII A Oliwia Ubowska przygotowana przez Halinę Gładkowską i Annę Puczyłowską zajęła III miejsce. Wcześniej nauczycielki przeprowadziły szkolny etap konkursu.
 
Szachiści z Ic
altalt
8 XII 2019 r. przedstawiciele klasy I C wzięli udział w Turnieju Szachowym Zimowych Mistrzostw SP 10 w Suwałkach. Kamil Pupel zdobył puchar i zajął I miejsce w kategorii chłopców klas I. W tej samej kategorii  II miejsce zajął Hubert Bujnowski. GRATULUJEMY!
 
 
Podaruj pluszowego misia
altalt Po raz kolejny S.U. klas I - III  zorganizował akcję charytatywną 
dzieciom z oddziału SOR-u w Suwałkach. Zbieraliśmy nowiutkie, śliczne 
misiaczki, pluszaczki, zwierzaczki, które sprawią radość maluchom
przebywającym w szpitalu.
 
"Z historii Suwałk"

W związku ze zbliżającą rocznicą 300-lecia powstania miasta w bibliotece wyeksponowano wiadomości z historii Suwałk, literaturę o tematyce regionalnej oraz sylwetki zasłużonych Suwalczan. Na zajęciach czytelniczych uczniowie poznają życiorysy ludzi związanych z naszym miastem.
Nauczyciele bibliotekarze - Anna Puczyłowska i Halina Gładkowska
 
"Mikołaj w oczach dzieci"

W klasach I - III biblioteka ogłosiła błyskawiczny konkurs literacko-plastyczny "Mikołaj w oczach dzieci". Na zajęciach czytelniczych nauczyciele bibliotekarze i starsi uczniowie czytali wiersze i krótkie opowiadania o tematyce świątecznej. Dzieci wykonały ciekawe rysunki oraz napisały kilka wierszyków.
Nauczyciele bibliotekarze - Halina Gładkowska i Anna Puczyłowska
 
"Misiowe czytanie w bibliotece"

Z okazji Dnia Pluszowego Misia obchodzonego 25XI biblioteka szkolna zorganizowała imprezę czytelniczą dla klas "O". Dzieci słuchały wierszy o misiach i bawiły się przy misiowych piosenkach. Oglądały różne misie zgromadzone na wystawie.

Nauczyciele bibliotekarze - Anna Puczyłowska i Halina Gładkowska
 
"Poznajemy nasze miasto - warsztaty"

W roku szkolnym 2019/20 uczniowie z klasy II kontynuują˝ zajęcia warsztatowe "Poznajemy nasze miasto" w ramach projektu "Nie jestem inny". W świetlicy szkolnej dzieci tworzyły makietę Suwałk z drewnianych klocków "Nasze miasto w przyszłości". Wyszukiwały zmiany zachodzące w mieście na starych i nowych fotografiach i ilustracjach. Przypomniały sobie słowa hymnu Suwałk i piosenki o Czarnej Hańczy. Czytały same wiersze o naszym mieście oraz poznały legendę o powstaniu Suwałk. W związku z obchodami 300-lecia Suwałk czytamy opowiadania pani Grażyny Serafin "10/100/300". Uczniowie wykonali wiele prac plastycznych.
 
„Krajobrazy świata – warsztaty przyrodnicze”
Uczniowie kl.VA i VB realizujący zajęcia w ramach projektu „Krajobrazy świata – warsztaty przyrodnicze” uczestniczyli w Bibliotece Publicznej  w spotkaniu z p. M. Szumską, podczas którego poznali warunki życia Polaków zesłanych na Syberię. Wzięli również udział  w zajęciach plastycznych „Opowieść o lesie”, podczas których powstały piękne prace przedstawiające las, zarówno naturalny jak i bajkowy.
 
« pierwszapoprzednia21222324252627282930następnaostatnia »

Strona 23 z 107


Copyright © 2013 SP nr 10 w Suwałkach. Webmaster: TG