Start Gabinet pielęgniarski Czynne poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi.

Czynne poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi.

Problem zdrowotny – należy rozpatrywać w odniesieniu do indywidualnej jednostki (ucznia) – jako choroba lub zaburzenie, które wpływa na jakość jego egzystencji i sposobu życia, oraz w odniesieniu do całej populacji szkolnej – głównie przy problemach o znacznej powszechności.

Zadania pracowników szkoły koordynowane przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania:

- identyfikacja uczniów z problemami zdrowotnymi (np. nadwaga, zniekształcenia postawy ciała, wada wzroku), kierowanie do lekarza POZ

- dodatkowe pomiary pomiędzy terminami testów przesiewowych

- indywidualizacja zajęć w-f

- wsparcie psychiczne.

Każdy uczeń z problemem zdrowotnym jest objęty opieką pielęgniarki (tzw. czynnym poradnictwem).

Poradnictwo to obejmuje następujące działania:

- pomoc w radzeniu sobie z chorobą i w akceptacji samego siebie

- przeciwdziałanie izolacji społecznej

- przeprowadzanie wywiadu z uczniami, u których zidentyfikowano problemy zdrowotne

- dokonywanie dodatkowych pomiarów, testów przesiewowych

- przeprowadzanie wywiadu z rodzicem w indywidualnych przypadkach

- udzielanie uczniowi porady w zakresie stylu życia, samoopieki przy danym problemie (informacje te są przekazywane uczniowi w sposób prosty i zrozumiały)

- zaplanowanie dalszej opieki nad uczniem.

Pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania Natalia Wiktorzak.