Start Aktualności Na styku kultur

Na styku kultur
8 grudnia 2016 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach pn. "Na styku kultur – spotkanie z muzyką żydowską", organizowanych przez Suwalski Ośrodek Kultury w sali dawnego ROKiSu. Zajęcia przygotował i poprowadził Michał Moniuszko z Ośrodka "Pogranicze – sztuk, kultur, narodów" w Sejnach, muzyk Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.
Celem warsztatów było umyzykalnianie młodzieży i integracja we wspólnym działaniu, ale przede wszystkim, tak ważne w dzisiejszych czasach: nauka tolerancji i przełamywanie stereotypów związanych z narodowością i odmienną kulturą. Uczniowie wysłuchali długiej i szczegółowej opowieści o Żydach i uczestniczyli w dyskusji, w której chętnie brali udział. Warsztaty przybliżyły odbiorcom podstawowe pojęcia i symbole będące fundamentem kultury żydowskiej, historię narodu żydowskiego oraz kilkusetletnią historię Żydów mieszkających na Sejneńszczyźnie i Suwalszczyźnie przed II wojną światową. W drugiej części spotkania pan Michał Moniuszko oraz pani Anna Szafranowska z Suwalskiego Ośrodka Kultury zachęcali uczestników warsztatów do nauki pieśni w języku polskim i jidysz oraz tradycyjnego tańca żydowskiego. Większość osób dała się namówić do wspólnej zabawy, która przerodziła się w wesołe pląsanie po sali przy akompaniamencie akordeonu.

Jesteśmy zadowoleni, że uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w tym cennym spotkaniu, które miejmy nadzieję uwrażliwi ich na temat wielokulturowości naszego regionu, jak też otworzy
na debatę o wartości kultur innych narodowości. Chcielibyśmy, by uczstnictwo w tego typu spotkaniach wykształciło w młodych ludziach, często podatnych na radykalne hasła i ideologie, postawę tolerancji i chęć pogłębiania swojej wiedzy, by to co nieznane, nie kojarzyło się z tym,
co złe, ale raczej rozbudzało ich ciekawość.

Wyjście na warsztaty zorganizowała pani Natalia Krejpcio, odpowiedzialna za kontakty naszej szkoły z Suwalskim Ośrodkiem Kultury wraz z panią Renatą Duroł, która zabrała ze sobą prawie 40 swoich uczniów! Łącznie w warsztatach uczestniczyło 55 uczniów naszej szkoły, nad którymi opiekę sprawowały pani Renata Duroł wraz z panią pedagog Beatą Szulgacz oraz pani Natalia Krejpcio.