Start Gabinet pielęgniarski

Gabinet pielęgniarski
Czynne poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi.

Problem zdrowotny – należy rozpatrywać w odniesieniu do indywidualnej jednostki (ucznia) – jako choroba lub zaburzenie, które wpływa na jakość jego egzystencji i sposobu życia, oraz w odniesieniu do całej populacji szkolnej – głównie przy problemach o znacznej powszechności.

Zadania pracowników szkoły koordynowane przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania:

- identyfikacja uczniów z problemami zdrowotnymi (np. nadwaga, zniekształcenia postawy ciała, wada wzroku), kierowanie do lekarza POZ

- dodatkowe pomiary pomiędzy terminami testów przesiewowych

- indywidualizacja zajęć w-f

- wsparcie psychiczne.

Każdy uczeń z problemem zdrowotnym jest objęty opieką pielęgniarki (tzw. czynnym poradnictwem).

Poradnictwo to obejmuje następujące działania:

- pomoc w radzeniu sobie z chorobą i w akceptacji samego siebie

- przeciwdziałanie izolacji społecznej

- przeprowadzanie wywiadu z uczniami, u których zidentyfikowano problemy zdrowotne

- dokonywanie dodatkowych pomiarów, testów przesiewowych

- przeprowadzanie wywiadu z rodzicem w indywidualnych przypadkach

- udzielanie uczniowi porady w zakresie stylu życia, samoopieki przy danym problemie (informacje te są przekazywane uczniowi w sposób prosty i zrozumiały)

- zaplanowanie dalszej opieki nad uczniem.

Pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania Natalia Wiktorzak.

Wady postawy

Postawa człowieka jest określana jako układ ciała w pozycji stojącej (z medycznego punktu widzenia). Wyróżniamy postawę zwykłą (swobodną) oraz postawę baczną – poprawioną poprzez napięcie różnych grup mięśni. Pierwsza – zależy od czynników genetycznych, wieku, rasy, płci, warunków środowiska, ogólnego stanu człowieka. Zagrożenia dla nieprawidłowej postawy to głównie wiek 6-7 lat i 12-16 lat – wtedy to następuje przyspieszenie prędkości wzrastania. W tym czasie rozwój układu mięśniowego „nie nadąża” za szybkim wzrostem kości. Dzieci w tym wieku bardzo często przyjmują nieprawidłową postawę, co sprzyja kształtowaniu wad postawy. Należy wspomnieć, że nieprawidłowości te nie są tylko brakiem kosmetycznym, ale w przyszłości poważnie mogą oddziaływać na zdrowie człowieka.
Powikłania: powstanie garba, upośledzenie sprawności i wydolności organizmu, częste zapalenia płuc i oskrzeli, nieprawidłowa praca serca, trudności w oddychaniu, zespoły bólowe kręgosłupa. Konieczne jest więc gromadzenie badań przesiewowych, wykonywanych przez pielęgniarkę środowiska nauczania i wychowania.

Aby profilaktyka była skuteczna, należy ją oprzeć na wspólnym realizowaniu działań ( rodzice, pracownicy oświaty, pracownicy ochrony zdrowia).

U uczniów wykonuje się badania wzrostu ciała, dostosowuje się odpowiednią wysokość ławki i krzesła. Dzieci nie powinny nosić zbyt ciężkich plecaków, część rzeczy można zostawiać w szkole, a niepotrzebne w danym dniu książki i zeszyty regularnie wypakowywać w domu.

Serdecznie prosimy rodziców, aby przypominali dzieciom o siadaniu w zaleconych krzesełkach, przy określonych ławkach szkolnych, o rozpakowywaniu tornistra na bieżąco. Podstawą w leczeniu i zapobieganiu wadom postawy są również ćwiczenia ruchowe.

Pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania Natalia Wiktorzak.

Informacja

Zgodnie z Ustawą z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami Art. 7 pkt. 3. Rodzice na pierwszym zebraniu rodziców oraz pełnoletni uczniowie na pierwszych zajęciach z wychowawcą w roku szkolnym uzyskują informację o zakresie opieki zdrowotnej oraz o prawie do wyrażenia sprzeciwu, o którym mowa w ust. 2, złożonego w formie pisemnej do świadczeniodawcy realizującego opiekę.

Wykaz

Wykaz świadczeniobiorców realizujących świadczenia dla dzieci i młodzieży do 18r. ż.