Ścieżka powrotu

Start Aktualności

Reforma Edukacji

Fotogaleria


Aktualności
Drużynowe Mistrzostwa Polski w Badmintonie PDF Drukuj
W dniach 1-3.12.2017 w Białymstoku odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski.
Suwalski Klub Badmintona w kategorii młodzik U15 wywalczył I miejsce, drużynę reprezentowali uczniowie  naszej szkoły Mateusz Hołub i Jan Filipowicz.
W kategorii młodzik młodszy U13 wywalczyli III miejsce w drużynie występowała nasza uczennica Natalia Skindzier.
GRATULUJEMY!
Trener Jerzy Dołhan
 
Lekcja samoobrony PDF Drukuj
alt
alt

Dnia 1 grudnia 2017 r. w naszej szkole w ramach kampanii „Białej Wstążki” odbyła się lekcja samoobrony dla dziewcząt z klas drugich i trzecich gimnazjum.

Lekcje prowadził nauczyciel Naszej Szkoły, trener karate i instruktor samoobrony Marek Krejpcio. Na początku lekcji Pan Marek przypomniał, co to jest agresja i przemoc oraz opowiedział jak na nią reagować. Następnie wyjaśnił, że kiedy dochodzi do agresji fizycznej, każda z nas może się bronić, używając adekwatnych możliwości, ale musimy uważać, ażeby nie przekroczyć warunków obrony koniecznej. Kobiety z racji tego, że są słabsze fizycznie od mężczyzn, mają większy problem, aby sobie poradzić z silniejszym agresorem. Pan Marek zademonstrował i wyjaśnił, jak można sobie trochę ułatwić obronę za pomocą podstawowych dźwigni i obezwładnień. Ćwiczyłyśmy sumiennie, ale okazało się, że nie jest to wcale takie proste, jak by się mogło wydawać, więc przesłaniem głównym lekcji zostało to, że trzeba unikać miejsc i zdarzeń, gdzie agresja występuje, a najlepszą formą obrony jest ucieczka. Chyba zaczniemy lepiej ćwiczyć na zajęciach W-f, aby mieć lepszą kondycję fizyczną i wtedy będziemy mogły szybciej oddalić się w bezpieczne miejsce, żeby na przykład zadzwonić po pomoc.

 
Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość PDF Drukuj
altSzkoła Podstawowa nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Olimpijczyków Polskich w Suwałkach wzięła udział w projekcie finansowanym ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej „Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość". Projekt ma na celu upowszechnienie wśród nauczycieli i pracowników administracji i obsługi umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz wiedzy o zasadach postępowania w sytuacji zagrożenia. W pierwszej części projektu prowadzący dokonali szczegółowego przeglądu placówki w kontekście zagrożeń zewnętrznych, na podstawie, którego zostaną zredagowane rekomendacje dla dyrektora szkoły wskazujące na obszary, które należy poprawić, aby zapewnić optymalne warunki bezpieczeństwa.

W drugiej części projektu uczestniczyli nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji. Podczas spotkania poznali zasady postępowania na wypadek wtargnięcia osoby niebezpiecznej na teren placówki oświatowej. Omówiono kilka przykładów zagrożeń, jakie mogą mieć miejsce na terenie szkoły. Następnie przeprowadzono warsztaty dla nauczycieli i pracowników szkoły w trakcie, których wypracowano procedury na wypadek zagrożeń w czterech obszarach: podłożenie bomby, zagrożenie chemiczne, napastnik z bronią, groźba zamach terrorystycznego.

 

alt   alt


 
Montaż słowno-muzyczny PDF Drukuj
altalt

29 listopada 2017r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli montaż słowno – muzyczny "Jestem, żyję, czuję..." przygotowany przez kolegów i koleżanki z klas: IVd, IVe, Vc, VIIa, VIIb i VIIc pod kierunkiem pań – Anny Bagińskiej, Katarzyny Bołtrukanis i Beaty Zdancewicz. Miał on na celu zwrócenie uwagi na to, co jest naprawdę w życiu ważne. Zaprezentowane utwory poetyckie i muzyczne skłaniały do refleksji nad sensem  ludzkiego istnienia i przemijania. Pozwoliły z pewnej perspektywy przyjrzeć się temu, co zostaje za nami i uświadomić sobie, że niczego nie można powtórzyć. Cieszmy się więc z życia i szanujmy je. Pomagajmy drugiemu człowiekowi. Doceniajmy rodzinę, przyjaciół i innych ludzi kroczących z nami krótką drogą życia.

Katarzyna Bołtrukanis


 
Akcja "Przyjaciel Zwierząt" PDF Drukuj

altalt

29 listopada 2017 roku odbył się w naszej szkole apel podsumowujący akcję „Przyjaciel Zwierząt”. Brały w nim udział klasy 0 – VII Szkoły Podstawowej nr 10 w Suwałkach. Na nasze zaproszenie gościliśmy Panią Krystynę Chylińską - prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Zarząd Oddziału w Suwałkach, Panią Mirosławę Balcer, Monikę Filipkowską i Iwonę Kacprzyk - członek Zarządu Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Suwałkach.

W trakcie uroczystości rozdano dyplomy klasom, które wyróżniły się w zbiórce  znacznej ilości żywności jak i uczniom, którzy przynieśli najwięcej karmy.

Wyróżnieni: 1.  Klasa OA 2.  Klasa OB. 3.  Klasa III a 4.  Klasa VII b 5.  Ucz. kl. III a- Ostrowska Urszula 6.  Ucz. kl. OB.-  Racław Aleksander

 

Cała akcja zorganizowana była przez nasz Samorząd Uczniowski a jej opiekunami byli Panowie Marek Krejpcio i Marek Grzybowski.


 
Wycieczka szkolna do Białegostoku 22.11.2017r. PDF Drukuj

alt

alt
W dniu 22 listopada klasy IV A, B, C i E pojechały na wycieczkę szkolną do Białegostoku. Uczniowie uczestniczyli w spektaklu teatralnym „Królewna Śnieżka” w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki. Po wspaniałej sztuce wszyscy udali się na zwiedzanie stolicy regionu Podlasia. Odwiedziliśmy Pałac Branickich i Muzeum Farmacji, dzieci miały też szansę obejrzeć architekturę ogrodową w przypałacowym parku oraz nakarmić kaczki. Następnie  przeszliśmy deptakiem podziwiając  Bazylikę archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku, Rynek Kościuszki i Ratusz miejski. Dzieci poznały również historię Ludwika Zamenhofa, który stworzył język Esperanto.
 
Laureaci konkursu „Andrzej Strumiłło – As Suwalszczyzny i Świata” PDF Drukuj

alt  

altW dniu 27.11.2017r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu IV Miejskiego Konkursu „Moje miasto Suwałki” pod hasłem „Andrzej Strumiłło – As Suwalszczyzny i Świata”, zorganizowanym przez SODN w Suwałkach.

W kategorii I – dzieci z przedszkoli i dzieci z klas przedszkolnych w szkołach  - zadanie polegało na wykonaniu pracy plastycznej pod hasłem „Portret Andrzeja Strumiłły”.

III miejsce zdobyła nasza uczennica, Agata Fryze, opiekun: pani Urszula Siedlecka.

W kategorii III – uczniowie szkół podstawowych (kl. IV-VI)- zadaniem uczestników było napisanie listu do Andrzeja Strumiłły. Laureatkami zostały trzy uczennice naszej szkoły:

I miejsce  - Oliwia Ubowska z kl. VI a, opiekun: pani Marzenna Iwanowska

II miejsce – Zofia Anna Sławińska z kl. VI a, opiekun: pani Marzenna Iwanowska

III miejsce – Gabriela Wowak z kl. IV b, opiekun: pani Katarzyna Bołtrukanis

       Profesor Strumiłło wyróżnił i wskazał również swoich faworytów poza konkursem. I tu nie zabrakło uczniów „dziesiątki”. Oto oni:

Julia Dąbrowska i Gabriele De Mitri z kl. 0 a, opiekunowie: pani Jolanta Gościewska

i pani Marianna Grzybowska

Bartosz Bołtrukanis z kl. IV d, opiekun pani Marzenna Iwanowska

Wiktoria Paciorkowska z kl. V b, opiekun pani Beata Zdancewicz

Emilia Bubieńczyk z kl. VI b, opiekun pani Beata Zdancewicz

       Rozdanie nagród było okazją do spotkania i rozmowy z profesorem Andrzejem Strumiłłą, który w ciepłych słowach podziękował uczniom za piękne prace.

       Naszym zwycięzcom gratulujemy i życzymy wielu twórczych pomysłów.


http://www.suwalki24.pl
 
Wycieczka do ślicznej stolicy województwa PDF Drukuj
altalt
W piątek, 24.11.2017r., klasy Vc i Ve wraz z wychowawczyniami oraz kilkoro uczniów z innych klas wybrało się na wycieczkę do Białegostoku. Najpierw obejrzeliśmy spektakl pt. "Królewna Śnieżka" w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki. Zachwyciła nas przepiękna scenografia, kostiumy oraz muzyka. Na pewien czas przenieśliśmy się w magiczny świat – do królestwa próżności oraz zaczarowanego lasu pełnego niezwykłych istot. Następnie zwiedzaliśmy Pałac Branickich – zabytkowy pałac w Białymstoku, określany mianem "Wersalu Północy". Byliśmy w Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, gdzie zgłębialiśmy tajniki medycyny. Oglądaliśmy wnętrza i wyposażenie różnych gabinetów lekarskich z przełomu XIX i XX wieku. Uczestniczyliśmy także w ciekawych warsztatach – robiliśmy gipsowe odlewy Pałacu Branickich, które zabraliśmy ze sobą na pamiątkę.
Wycieczka była udana i dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń!
 
Szkolny Konkurs "Mój zeszyt - moja wizytówka" PDF Drukuj

altRozpowszechnianie się nowoczesnych i  multimedialnych środków dydaktycznych oraz  postęp techniczny sprawiają, że tradycyjne pomoce, którymi posługuje się zarówno nauczyciel, jak i uczeń, bardzo szybko tracą na wartości edukacyjnej. Tym samym są postrzegane jako przestarzałe. Zeszyt ucznia, choć wciąż  należy do tradycyjnych środków dydaktycznych,  ma do spełnienia istotną rolę w procesie uczenia się.  
Każdego roku w listopadzie nauczyciele religii doceniając wartość kształcącą i wychowawczą zeszytu ucznia  organizują dla klas IV - VI  Szkolny Konkurs  "Mój zeszyt - moja wizytówka". Jego  celem jest  zmotywowanie uczniów do doskonalenia umiejętności rozwijanych podczas  systematycznego prowadzenia  zeszytu uczniowskiego. 
W konkursie zwyciężyli uczniowie, którzy wykazali się nie tylko poprawnością merytoryczną zawartych w zeszycie  treści, staranną formą zapisów, poprawną kompozycją, ale przede wszystkim kreatywnością w tworzeniu przestrzeni dla poznawanych podczas lekcji  treści.
Wyróżnieni zostali następujący uczniowie:
1. miejsce  -  Oliwia Ubowska z klasy VI A, Karolina Słowikowska  z klasy V E
i Wiktoria Truchan z klasy V C.
2. miejsce  - Adam Cherubin z klasy VI C i Wiktoria Paciorkowska z klasy V B.
3. miejsce - Anna Hołub z klasy VI C.
Wszystkich uczniów zachęcamy do dbania o swoje  zeszyty, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

                                                                                                                            B. Pojawa


 
Z życia biblioteki PDF Drukuj

19 października uczniowie klasy II D Gimnazjum wraz z nauczycielami bibliotekarzami udali się do Biblioteki Publicznej na warsztaty czytelnicze
pt. „Zakazane książki”. Takie spotkania odbywają się w ciągu roku szkolnego
w ramach współpracy z instytucjami kultury w naszym mieście.

22 października w bibliotece odbyła się akcja czytelnicza „Cukierek
z książką”. Promowała ona książki i zachęcała do czytania.
W tym dniu uczniowie wypożyczyli dużo książek – oby tak było zawsze.
 
W listopadzie biblioteka szkolna zorganizowała 2 cykliczne imprezy czytelnicze:
  • Zaduszki z wierszem – czytanie poezji o przemijaniu w klasach
  • Nauczyciele czytają wiersze patriotyczne z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Koordynatorami akcji byli nauczyciele bibliotekarze.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawkę książek o Józefie Piłsudskim ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej.
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 8 z 44


Copyright © 2013 SP nr 10 w Suwałkach. Webmaster: TG