Start Uczeń Bezpieczeństwo w Internecie

Bezpieczeństwo w Internecie
Z jakimi niebezpiecznymi sytuacjami mogą spotkać się Państwa dzieci podczas korzystania z Internetu?

Na stronie internetowej www.helpline.org.pl znajdziecie Państwo i Wasze dzieci podstawowe informacje na temat zagrożeń związanych z używaniem nowych technologii oraz wskazówki jak poradzić sobie, jeśli coś takiego się przydarzy.

Opisane zagadnienia:

- Cyberprzemoc (czym jest cyberprzemoc oraz jak sobie z nią radzić)
- Niebezpieczne kontakty (Co to są niebezpieczne kontakty? Co zrobić, jeśli niepokoi  Cię znajomość z Sieci?)
- Uzależnienia od Internetu, komputera
- Nieuprawniony dostęp (Włamania i kradzieże zdarzają się również w świecie wirtualnym. Czy da się przed nimi ochronić?)
- Szkodliwe treści (O tym, jakie treści szkodzą i dlaczego oraz gdzie je możesz zgłosić)
- Bezpieczny komputer (Jak zabezpieczyć się przed wirusami i innymi zagrożeniami technicznymi w sieci?)
- Komputerowy słownik (Co oznaczają niektóre słowa związane z bezpieczeństwem online)
- Bezpieczny Ty (Jak chronić swoją prywatność w sieci?)
- Muzyka w sieci (Jak słuchać i ściągać muzykę z wiarygodnych, legalnych źródeł)

Co to jest cyberprzemoc?

Cyberprzemoc to takie zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu Internetu albo telefonów komórkowych.

W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem. Osoby, które doświadczyły cyberprzemocy czują się zranione i bardzo przeżywają to, co je spotkało. Pojawiają się u nich nieprzyjemne myśli i uczucia takie jak bezradność, wstyd, upokorzenie, strach a czasem również złość.

Osoba, której przytrafiła się taka sytuacja często ma wrażenie, że wszyscy widzieli lub mogą zobaczyć te nieprzyjemne materiały. Obawia się, że jej znajomi odwrócą się od niej i nie będzie mogła liczyć na ich wsparcie. To powoduje, że czuje się bardzo samotna w tym, co ją spotkało.

Cyberprzemoc to takie zachowania jak:

-ośmieszanie, obrażanie, straszenie, nękanie czy też poniżanie kogoś za pomocą Internetu, albo telefonu komórkowego

-podszywanie się pod kogoś w portalach społecznościowych, na blogach, wiadomościach e-mail lub komunikatorach

-włamanie się na czyjeś konto (np. pocztowe, w portalu społecznościowym, konto komunikatora)

-publikowanie oraz rozsyłanie filmów, zdjęć, albo informacji, które kogoś ośmieszają

-tworzenie obrażających kogoś stron internetowych lub blogów

-pisanie obraźliwych komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych.

Osoby, które doświadczają cyberprzemocy ze strony innych często czują się osamotnione i cierpią.

Co powinien zrobić młody człowiek, który doświadcza cyberprzemocy?

-powiedzieć o tym zaufanej osobie dorosłej - z jej pomocą będzie łatwiej poradzić sobie z tą sytuacją.

-postarać się nie kontaktować ze sprawcą cyberprzemocy i nie odpowiadać na jego zaczepki. Dzięki temu uniknie prowokowania go do dalszych działań.

-zachować wszystkie dowody cyberprzemocy - nie kasować smsów, e-maili, rozmów na czatach lub komunikatorach.

-zachować to, co widać na ekranie (zrobić screen - zdjęcie ekranu)

-skontaktować się z redakcją strony pod bezpłatnym numerem  800 100 100, wysłać wiadomość e-mail na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
lub porozmawiać na czacie z poziomu strony.

Co powinien zrobić młody człowiek, który jest świadkiem cyberprzemocy?

-nie przesyłać dalej ośmieszających wiadomości

-pomóc pokrzywdzonej osobie poprzez poinformowanie kogoś dorosłego o jej sytuacji

-zaproponować pokrzywdzonej osobie kontakt z Helpline.org.pl

Źródło: www.helpline.org.pl

Udostępnienia danych osób obrażających na forach internetowych mogą żądać już nie tylko policja, prokuratura czy sąd. Takie prawo ma też każda osoba fizyczna i firma, które wykażą, że jest to niezbędne dla ochrony dóbr osobistych i dobrego imienia. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.