Ścieżka powrotu

Start Aktualności Odzyskonie niepodległości

Fotogaleria


Odzyskonie niepodległości

11 listopada 1918 r. po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem. Trzy dni później zgromadzenie to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odradzającym się państwem.11 listopada przypada Święto Niepodległości, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. Zostało zniesione przez komunistów po II wojnie światowej w 1945 r. a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

Nauczyciele historii.

 


Copyright © 2013 SP nr 10 w Suwałkach. Webmaster: TG