Ścieżka powrotu

Start

Reforma Edukacji

Fotogaleria


Mój szkolny kolega z Afryki PDF Drukuj
Według statystyk połowa mieszkańców Afryki nie umie czytać. 26% dzieci w ogóle nie rozpoczyna nauki, a wśród ponad 70% tych, które mają do niej dostęp, tylko połowa kończy szkołę podstawową. W wielu krajach afrykańskie dzieci muszą ciężko pracować. Nie mają czasu ani warunków do tego, aby się uczyć..

W odpowiedzi na rosnące potrzeby związane z edukacją dzieci w Afryce uczniowie z klasy II A, II B i II C gimnazjum zrealizowali w roku szkolnym 2014/2015 projekt „Mój szkolny kolega z Afryki”.

Jego celem była pomoc dzieciom i młodzieży do 24 roku życia, pragnącym podjąć lub kontynuować edukację w szkołach: podstawowych, gimnazjalnych, średnich i zawodowych w ramach programu „Adopcja na odległość”. Umożliwia ona dzieciom i młodzieży (których nie stać na opłacenie nauki) dostęp do edukacji poprzez długoterminową pomoc materialną.

Pomoc finansowa przekazana szkołom w Afryce przeznaczana jest na:

    opłacenie czesnego uczniom, których rodzin nie stać na opłaty,

    pokrycie kosztów utrzymania uczniów w internacie, gdy jest taka konieczność,

    dożywianie dzieci w szkole,

    zakup pomocy dydaktycznych, naukowych i sportowych.

Obecnie programem objęci są młodzi ludzie z 20 krajów świata, z 4 kontynentów. Za pośrednictwem misjonarzy salezjańskich programem "Adopcja na odległość" objętych jest około 10.600 dzieci.

Nasza szkoła w takim programie uczestniczy od 2000 r. Od 5 lat obejmujemy opieką uczniów w Malawi. Wśród nich są nasi nowi szkolni przyjaciele: Maria, Emily i Teresa. Podopieczne uczą się i mieszkają w stolicy kraju Lilongwe. Dla nich gimnazjaliści postanowili zebrać 480 zł., by mogli opłacić czesne za naukę i zakupić podstawowe przybory szkolne.

W dniu 16 października 2014 r. uczestnicy projektu zorganizowali charytatywną dyskotekę dla klas IV-VI. Celem akcji było połączenie dobrej zabawy z pomocą uczniom w Malawi. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji: można było spróbować własnoręcznie wykonanych słodkości, wyszperać w koszu niespodzianek ulubioną maskotkę, sprawdzić się w różnych konkursach oraz wziąć udział w losowaniu nagród. Dzięki ofiarności uczestników dyskoteki zebrano 504 zł. Uczestnicy imprezy przekonali się, że można połączyć przyjemne z pożytecznym. Pieniadze wraz z listem zostały przesłane do opiekunów szkoły przez Salezjański Sekretariat Misyjny. W odpowiedzi otrzymaliśmy dwa listy, z których dowiadujemy się jak bardzo ważna jest nasza pomoc i ile szczęścia sprawia uczniom.

Realizatorzy projektu: 19 uczniów z klasy II A, II B, II C.

Opiekunem projektu była Pani Bożena Pojawa – nauczycielka religii. 


Copyright © 2013 SP nr 10 w Suwałkach. Webmaster: TG