Ścieżka powrotu

Start Aktualności Rocznica Odzyskania Niepodległości 11 Listopada Droga do wolności.

Reforma Edukacji

Fotogaleria


Rocznica Odzyskania Niepodległości 11 Listopada Droga do wolności. PDF Drukuj
To już bardzoalt dawna historia kiedy Polska utraciła wolność. Trzej sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria zawarły między soba sojusz i dokonały rozbiorów Polski. Było to w 1772, 1793 i 1795 roku. Mimo że Polskę wymazano z mapy świata na 123 lata, nie wymazano jej z serc Polaków.  Społeczeństwo polskie skutecznie przeciwstawiało się próbom wynarodowienia. Dbano by dzieci mówiły po polsku, by znały polskie tradycje i obyczaje. Wychowywano je w duchu patriotyzmu i szacunku dla bohaterów narodowych.
1 sierpnia 1914 r. wybuchła wojna pomiędzy zaborcami. W sercach Polaków zapłonęła iskierka nadziei że, nadchodzi wyzwolenie.
11 listopada 1918 roku Niemcy podpisały kapitulację. Koniec wojny. Mamy wolna Polskę. jeszcze trzeba było o nią stoczyć boje, ale były to boje zwycięskie.
 


Copyright © 2013 SP nr 10 w Suwałkach. Webmaster: TG